Arşiv

Sidestreets - Etkinlik Tarihçesi üzerinde çalışılmaktadır...

____________________________________________________________ 

!f ² 2014: Istanbul Canlı Filmleri
 !f ² İstanbul Canlı Bağımsız Filmler:  21-23 Şubat / Onar Village-Girne

Miele / Bal
21 Şubat, Cuma saat 19:00, Onar Village 

İtalya, Fransa - 2013 - 96’ - Renkli - DCP - İtalyanca

“Bu olayın (ölümün) kutsallığının ve ağırlığının hissedilmesini istedim, ama iz bırakmadan.”

İki insanı yan yana getirebilecek hikâyelerin sonsuzluğu içinde Bal, yumuşak olduğu kadar sarsıcı bir yerde duruyor. Irene’nin yürek burkan bir işi var: sancılı günlerine son vermek isteyen ölümcül hastaların acısız ve çabukça ölmelerine yardım ediyor. Son nefeslerin verildiği yatakların başında tedirgin bir melek gibi görünüyor, yine de kendinden emin; onurlu bir şey yapıyor çünkü, özlenen bir sona aracı oluyor. Yaşlı, huysuz ve bir o kadar da karizmatik bir mimarla tanıştığındaysa her şey allak bullak oluyor. Aynen diğerleri gibi, ölmek istediği için çalıyor Irene’nin kapısını Carlo. Fakat Irene’den ilaçları aldıktan sonra hasta değil, fazlasıyla mutsuz ve bıkkın olduğunu öğreniyoruz. Bu kez birinin intiharına aracı olmanın kıyısında duran Irene, onu vazgeçirmek için Carlo’nun peşinde koşarken, hayatla ölüm arasındaki çizgi bulanıklaşıyor. Bu kadar zor bir hikâyeyi kolaya kaçmadan, hüzne boğmadan anlatabiliyor Bal. İnsanlar arasındaki mesafelerin kırılganlığından, hayata dair sapasağlam bir dayanak noktası yaratıyor.

Festivaller: 2013 Cannes, Brussels, EFA,Zurich

Yönetmen Hakkında: Ödüllü aktris Valeria Golino’yu bu kez yönetmen koltuğunda görüyoruz. Aşk Öyküsü’ndeki (1986) rolüyle Venedik Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen Golino’nun ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi olan Bal prömiyerini 2013 Cannes Film Festivali’nde yapt

***************

Alleine Tanzen / Tek Başına Dans
22 Şubat, Cumartesi saat 13:00, Onar Village

Almanya - 2012 - 98’ - Renkli - DCP - Türkçe, Almanca

“Anne o sana vurmuyor, seviyor. Böyle vurarak seviyor. O morluklar sevginin izleri.”

 “Annem ve babam ve onların anne-babaları mutluluğu bulamadıysa, benim bulmam mümkün mü?”

Eski VHS kayıtları ve küçük bir kızın günlükleriyle, bir ailenin geçmişini arşınlıyoruz. Yönetmenimiz Biene Pilavcı, 12 yaşında gördüğü şiddetin çok fazla olduğuna karar vermiş, bir çocuk yurduna yerleştirmiş kendisini. Sonra 33 yaşında, yaşanan ama hiç dile getirilmeyenlerin zehriyle yola devam etmek istemediğini anladığı bir zamanda, kamerasıyla ailesine geri dönüyor. Daha önce 5. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nde gösterilen bu filmi yeniden göstermek istedik. Öncelikle, daha önce hiç böyle bir belgesel izlemediğimiz için. Biene bir yandan iletişimsizliğin ve şiddetin çocuklarda bıraktığı yaraların peşinde çok kırılgan bir yolculuğa çıkarken, bir yandan da şifanın cesaretle ilişkisinin adını koyuyor. Bir de tabii, ancak izlediğinizde anlayacağınız nedenlerle, bu filmin Türkiye’nin her yerinde gösterilmesi çok önemli. Tek Başına Dans, !f2 programında, 36 noktada. 

Festivaller: 2013 Altın Portakal / 2013 Duhok

Yönetmen Hakkında: 1977 Stuttgart doğumlu. İspanya’da arkadaşları ile beraber bir kültür merkezi kurdu. 2005’te Alman Film ve Televizyon Akademisi’ne (DFFB) kabul edildi. Tek Başına Dans (2012) yönetmenin mezuniyetfilmi ve ilk belgeseli.

***************

Everyday Rebellion / Her Gün İsyan
22 Şubat, Cumartesi saat 15:30, Onar Village

Avusturya, İsviçre, Almanya - 2013 - 118’ - Renkli - DCP - İspanyolca, Farsça, Arapça, Rusça, İngilizce

“Kendimi direnişe adıyorum çünkü babam yeterince çaba göstermemişti.”

Her Gün İsyan yalnızca bugüne dair bir belge değil, aynı zamanda ütopya için bir çağrı.

Dünyadaki yaratıcı ve barışçıl direniş biçimlerinin ve sivil itaatsizliğin izinden giden Her Gün İsyan, bu ne doğuracağı belli olmayan zamanlarda bir umut ışığı gibi. New York’taki ‘Occupy’ hareketinden İspanya’daki ‘Indignados’a, oradan Mısır’daki Arap Baharı’na, Suriye’nin isyanına ve kısaca Taksim’e uğrayan bu şiir gibi belgesel, bugünün dünyasındaki tüm isyan hareketlerinin birbirine bağlı ve hatta tek olarak görülebileceğini hatırlatıyor.

Her Gün İsyan, Yes Men, Femen, Srdja Popovic ve John Jackson gibi tanınan aktivistlerin ve kolektiflerin yanı sıra, dünyanın her yerinden tutkulu insanlarla konuşuyor; barışçıl direnişlere ve bu direnişlerin önümüzde açtığı yeni olanaklara sevgi dolu bir selam çakıyor. Bir belgesel olarak, şiddet dolu sistemleri şiddetsiz yöntemlerle alaşağı etmek isteyenlere kulak veriyor; bir proje olarak ise (www.everydayrebellion.com) bütün bu fikirleri, metodları ve insanları birbirine bağlayan bir ağ olma yönünde ilerliyor.

Festivaller: 2013 CPH:DOX, IDFA

Yönetmen Hakkında: Riahi Kardeşler, İran’da doğduktan sonra aileleriyle birlikte siyasi sığınmacı olarak 1983’te Avusturya’ya göç ettiler. Birçok ödüllü belgesel ve kısa filmin yönetmenliğini ve kurgusunu yapan kardeşlerin birlikte çalıştıkları ilk uzun metrajlı belgesel Her Gün İsyan (2013).

***************

Pelo Malo / Kıvırcık Saç
23 Şubat, Pazar saat 13:00, Onar Village

Venezuela, Peru, Arjantin, Almanya - 2013 - 93’ - Renkli - DCP - İspanyolca 

-“Babaanne, saçımı düzleştirebilir misin?” -“Daha da iyisi, seni bir şarkıcıya bile çevirebilirim. 

Dünyalarının değişeceği günü bekleyen bir çocuk ve bir anne.

Toplu konutlarda annesi ve küçük kardeşiyle yaşayan 9 yaşındaki Junior ve iki çocuğuyla birlikte yaşamını sürdürmeye çalışan annesinin hayatları, uzayıp kısalmadan ama gitgide gerilen bir çizgide devam etmektedir. Junior’ın hayali, kıvırcık saçlarını düzleştirip dans kostümünü giymek ve kafasındaki fotoğrafı çektirmek. İş bulma bürolarında gezinen annesininki ise, hak ettiğini düşündüğü bir işte çalışmak. Junior’ın diğer erkek çocuklardan farklı istekleri günbegün ortaya çıktıkça, annesi panik içerisinde bu işe el koymaya çalışacaktır. Annenin, oğlunu “erkek çocuk yetiştirme normları”na göre büyütmek istemesi ve çocuğun kendi kimliğini oluşturmaya çalışmasıyla birlikte ikilinin arasında dramatik bir savaş baş gösterir.

Minimal dokunuşlarla, diğerlerinden farklı olma halinin o ilk farkındalığını bir anne-oğul üzerinden sorgulayan film, Junior’ın hayallerinin başladığı, annesinin hayallerinin ise sona erdiği noktayı bir saç tarama hikâyesi üzerinden anlatıyor.
 

Festivaller: 2013 San Sebastián Golden Seashell / 2013 Toronto, London, Torino, Thessaloniki

Yönetmen Hakkında: Venezuela doğumlu yönetmen, Paris’te animasyon ve video art, Küba’da ise sinema okudu. Uzun metraj filmleri arasında, Marité Ugás ile birlikte yönettiği A la medianoche y media’nın (1999) yanı sıra, Postcards From Leningrad (2007) ve Kıvırcık Saç (2013) yer alıyor.

*************** 

Gabrielle
23 Şubat, Pazar saat 15:30, Onar Village

 

Kanada - 2013 - 104’ - Renkli - DCP - Fransızca

“Gabrielle filmin başında bir çocuk, filmin sonunda ise bir kadın. Çok tensel bir ay olsun istedim, saf aşk gibi, aşkı ilk tattığımız zamanki gibi, çok güzel bir ilk aşk gibi…”

Muhtemelen yılın en tatlı, en tensel ve en masum aşk filmi. 

Gabrielle, Williams sendromuna sahip, neşeyle parlayan 25 yaşındaki genç bir kadın. Genetik sendromu zihinsel gelişimini yavaşlatsa da, ona sıcakkanlılığını ve müzikal yeteneğini bahşediyor. Gabrielle bir bakım evinde arkadaşlarıyla birlikte kalıyor; aşkı Martin de burada yaşıyor. Ancak

Martin ve Gabrielle birbirlerine karşı hissettiklerini fiziksel olarak da paylaşmak istediklerinde, içinde yaşadıkları evin kurallarına çarpıveriyorlar.

Üstelik Martin’in annesi de olanlardan hoşnut görünmüyor. Gabrielle’in arzularıyla tanışması, onun bireysel bağımsızlık yolculuğunun da başlangıcı oluyor. Yumuşacık ve hayata dair ilham dolu bir film Gabrielle. Masumiyet, bağımsızlık ve cinsel özgürlük temaları arasında tatlı bir ritimle dans ederken, yılın en ahenk dolu aşk hikâyelerinden birini de anlatmış oluyor.

Festivaller: 2013 Locarno Audience Award / 2013 Toronto, Vancouver, Calgary, Edmonton

Yönetmen Hakkında: Louise Archambault, Concordia Üniversitesi’nde sinema okudu. İlk uzun metrajı Familia (2005) Toronto Film Festivali’nde gösterildi ve Kanada yapımı En İyi İlk Film ödülünü kazandı. Gabrielle (2013) yönetmenin en yeni filmi.

 

______________________________________________________________________

Şehirleri ve ülkeleri birbirine bağlayan tek sinema projesi !f ² beş senedir süren bir !f geleneğini Sidestreets ile Kıbrıs’ta 5. kez gerçekleştiriyor!

!f ², bir festival tarafından dünyada ilk kez gerçekleştirilen ’alternatif dağıtım ve paylaşım’ projesi. Beş yıldır tanınmış online sinema sitesi MUBI ile ortaklaşa gerçekleştirilen !f ² ile birçok şehirde, aynı anda, farklı izleyicilere ulaşıyor. 

Festivalin İstanbul’daki son üç gününde İstanbul ile eşzamanlı göstereceğimiz beş filmi, İstanbul’daki izleyicilerle aynı anda Anadolu’da 26 şehrin yanı sıra Girne, Gümrü, Erivan, Kudüs ve Ramallah’daki izleyicilere ulaştırıyor. Bu şehirlerdeki üniversiteler, dernekler, sanat insiyatifleri ve STK’lar örgütlendi ve kurulan bu yeni sinema ağına destek vererek projeyi şehirlerinde organize etmeye gönüllü oluyor. 

MUBI, !f ² ile ortaklaşa çalışarak, yüksek kalitede film gösterimini ortaklarımıza açıyor ve !f ² için seçilen beş film, festivalin son üç günü olan 21-22-23 Şubat’ta, internet üzerinden yüksek görüntü kalitesi ile aynı anda tüm ortak şehirlerde izleyicilere ulaşıyor. Film gösterimlerinden sonra yönetmenlerle yapılacak sohbetler internet üzerinden canlı izlenebilecek ve izleyiciler yönetmene soru gönderebilecek. !f ² seçkisi, !f İstanbul programının farklı bölümlerinden seçtilen filmlerden oluşuyor.

* Sidestreets bu yıl gösterimerini ilk kez Girne’de Onar Village’de yapıyor!  

___________________________________________________________________________

 

      Sidestreets, İsveç Elçiliği işbirliği ile
      “Sinema Kültürü Film Serisi” 
      içerisinde bu kez de İsveç sinemasından iki ödüllü film sunuyor.
      14 & 21 Kasım, Perşembe, saat 19.30, Sidestreets Audio-visual Odası. 
      Filimler İngilizce altyazılıdır.

Program:

Düğün Fotoğrafcısı (Brollopsfotografen)
14 Kasım, Perşembe 
19.30, Sidestreets Audio-visual Odası
Yönetmen: Ulf Malmros 
Oyuncular: Björn Starrin, Kjell Bergqvist, Tuva Novotny 
Dil: İsveçce İngilizce altyazılı

Simon ve Meşeler (Simon och ekarna) 
21 Kasım, Perşembe 
19.30, Sidestreets Audio-visual Odası

Yönetmen: Lisa Ohlin 
Oyuncular: Bill Skarsgård, Helen Sjöholm, Jan Josef Liefers 
Dil: İsveçce İngilizce altyazılı

_________________________________________________________________


ASLI BOLAYIR ile Yaratıcı SANAT ATÖLYELERİ
2013 Ekim-Ocak

1. Atölye 26 Ekim 2013 Cumartesi saat 10:00-12:00, Sidestreets Atölyeleri, Lefkoşa
2. Atölye 2 Kasım 2013, Cumartesi saat 10:00-12:00, Sidestreets Atölyeleri, Lefkoşa 
3. Atölye 16 Kasım 2013, Cumartesi saat 10:00-12:00, Sidestreets Atölyeleri, Lefkoşa 
4. Atölye 23 Kasım 2013, Cumartesi saat 10:00-12:00, Sidestreets Atölyeleri, Lefkoşa 
5. Atölye 21 Aralık 2013, Cumartesi saat 10:00-12:00, Sidestreets Atölyeleri, Lefkoşa
6. Atölye  28 Aralık 2013, Cumartesi saat 10:00-12:00, Sidestreets Atölyeleri, Lefkoşa
7. Atölye 4 Ocak 2013, Cumartesi saat 10:00-12:00, Sidestreets Atölyeleri, Lefkoşa

Yaratıcı Sanat Atölyesi nedir?

” Sanat Atölyesi” çalışmalarının amacı, sanatın kendi alanları üstünden düşünmeyi,  fiziksel, zihinsel ve duygusal mesafelerde kişiye belirli farkındalıklar sunmayı, onlara kendi kişisel gelişimlerinde yeni bir pencere açabilmeyi (yöntemler kullandırarak) önermektedir.

Çalışma şekli ile ilgili kısaca bilgi:

Bu yöntem, belli başlı sanat eserlerini kullanarak, farklı imajlar biçimler, şekiller,kurgular, renkler yardımı ile  imgelem zenginliği kurarak kendi içinizde başlayacağınız bir yolculuğa kapılar açabilmeyi deneyimleyecektir. .

Atölyeler herkese açıktır ve herhangi bir ön deneyim gerektirmemektedir!
Kayıtlar için lütfen önceden arayınız: te
l: +(90) 392 2293 070 
Ücret kişi başına her atölye için 50TL (materyaller bu ücrete dahildir).
Birden fazla atölyeye de katılım olabilir.


Aslı Bolayır kimdir? 

Asli Bolayir ilk ve orta egitimini Kıbrıs’ta tamamladıktan sonra, Marsilya Güzel Sanatlar Akademisinden mezun oldu (Fransa). Barselona Üniversitesinde Ispanyol dili üstüne eğitim aldı. Barselona’da Art Therapy üstüne Master çalışmalarını sürdürürken, çok sayıda yabancı ve yerli sergilere katıldı. Kıbrıs’ın dışında Hollanda, İngiltere, Italya, Fransa, isveç ve Ispanyada kişisel ve karma sergilere katıldı. Şu anda Kıbrıs ve Barselona arasında nasıl mekik dokunulduğu üstüne bir kişisel deneyimdedir. Sadece 4 lisan konusabilmektedir. 


___________________________________________________________________________


KISA SÜREDE, KOLAYCA İNGİLİZCE ÖĞRENİN! --Eylül  2013

Geleceğin üniversite öğrencilerine, üniversite dil sınavına hazırlananlara, iş yerinde ilerlemek isteyenlere, kısacası,  İngilizcesini geliştirmek isteyen herkese yönelik çok özel zevkle katılabileceğiniz bir kurs!

Çok özel hazırlanmış programımız, en profesyonel ve üst kalitede yapılmaktadır. Kursun eğitmeni ana dili İngilizce olmakla birlikte alanında 30 yıldan fazla deneyime sahiptir.

Kurs sonunda, KKTC Eğitim Bakanlığınca kabul gören ve Avrupa Ortak Diller Çerçevesi standartlarına uygun (Common European Framework for Languages) Sertifika verilecektir.