Bilgilerimiz

Sidestreets, etkinliklerine Ekim 2007’de başlamıştır. Bunlar; geniş çeşitlilik gösteren sergiler ve kültürel projeler, konuk sanatçıların ağırlanması ve çocuklar için yapılan film gösterimleri gibi etkinliklerdir.

Sidestreets genel İngilizce’den profesyonel İngilizce’ye, lise öğrencileri için yoğunlaştırılmış yaz dil eğitimi kurslarından, IELTS ve TOEFL gibi uluslararası nitelikteki sınavlar için hazırlık kurslarına, ve profesyoneller için metin düzenleme ve düzeltme hizmetlerine uzanan hizmetler sunmaktadır. Bunun yanı sıra değişik yaş gruplarına yönelik Yunanca dil kursları verilmekte olup, yakında Türkçe dili de dahil olmak üzere diğer Avrupa lisanları da bu hızmete eklenecektir.

Bu girişimler, dil, kültürel dinamizm ve kritik düşünce üzerine temellendirilmiş olup, sivil toplumun doğal ve yenilenebilir kaynakları olarak görülmektedirler; Sidestreets bu alanlardaki gelişimlerin ortak değerlere, farklılıklara saygıya, barışcıl bir birlikteliğe ve Kıbrıs’ta ve bölgede sosyal ve ekonomik gelişmelere önemli derecede katkı sağlayabileceği inancındadır.

Sidestreets’in Yönetimi ve Öğretmenleri

Johann Pillai (Direktör), Lisans programını 1987 yılında Yale Üniversitesi’nde tamamlamış, master ve doktora eğitimini 1989 ve 1991 yılları arasında Karşılaştırmalı Edebiyat üzerine Buffalo’da New York Devlet Üniversitesi’nde yapmıştır. Dr. Pillai, Sidestreets’de kültürel programlar ve eğitim programlarında bağımsız akademisyen ve direktör olarak görev yapmaktadır. SUNY- Buffalo’da, Bilkent Üniversitesi’nde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, Central Connecticut Devlet Üniversitesi’nde ve son olarak Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesi dekanı olarak farklı konular üzerine dersler vermiştir. Dr. Pillai DAÜ’de bir çok bölümün kurulması ve geliştirilmesine öncülük etmiş ve uluslararası değişim anlaşmaları ile üniversite çapında disiplinlerarası kültür ve eğitim programlarının meydana gelmesinde kilit rol üstlenmiştir. Dr. Pillai’nin kültür ve eğitim konularını kapsayan çok sayıda yazısı bulunmaktadır.

Anber Onar (Genel Sekreter): Sidestreets’in kurucusu ve genel sekreteri olan Onar, Sidestreets’te bağımsız sanatçı olarak kültürel programların geliştirilmesi konusunda çalışmaktadır. Lisans eğitimini 1987 yılında görsel sanatlar dalında ABD’de bulunan Rutgers Üniversitesi’nin Mason Gross Sanat okulunda tamlamıştır. 2002 yılında ise Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı ve İnsanı Bilimler bölümünde , film, sanat teorileri ve eleştirileri üzerine masterini yapmıştır. Onar, Bilkent Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde stüdyo, sanat tarihi ve eleştiri dersleri vermiştir. Onar aynı zamanda DAÜ’de çalıştığı süre zarfında sanat ve dizayn danışmanlığı da yapmıştır. Onar’ın sanatsal çalışmaları Kıbrıs’ta ve uluslararası platformda; ABD ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde düzenlenen sergilerde yer almıştır.

Christopher Coupland (Öğretmen), 2006 yılında İskoçya’da bulunan St. Andrews Üniversitesi’nde genel bilimler üzerine yaptığı masterini tamamlamış ve eğitimine CELTA ve TEFL İngiliz dili öğretmenliği sertifikasını alarak devam etmiştir. Coupland, delegasyon müdürü ve İngiltere Uluslararası ECE People-to-People Ambassador Programı’nda çalıştırıcı olarak görev yaptıktan sonra, bir yıl Rusya, Moskova’da Language Link Ltd.’de İngilizce öğretmeni olarak çalışmıştır. Coupland ayrıca 2007’de Sidestreets’e katılmadan önce İrlanda’da Atlantic SEAL’in çocuklar ve yetişkinler için düzenlediği eğitim programlarında Avrupalı ve Orta Amerikalı öğrencilere İngilizce lisan eğitimi vermiştir. Coupland halen Exeter Üniversitesi TESOL’da master eğitimine devam etmektedir.

Gizem Kavaz (Asistan Koordinatör), Kansas City Missouri Üniversitesi’nin Uygulamalı Dil Enstitüsü’nde eğitim almış, lisans eğitimini ise 2008’de Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet bölümünde tamamlamıştır. Kavaz, lisans eğitiminin bir yılı süresince Hacettepe Üniversitesi  Çocuk Hastanesi’nde sosyal hizmet uzmanı olarak staj yapmış bunun yanında Belçika, Geel’de Katholieke Hogeschool Kempen’de  Engelli bireyler için yapılan grup çalışmasında  yer  almıştır. Ankara’da, 6 Nokta Körler Derneği’nde gönüllü eğitmenlik yapmış ve ayrıca Çocuk ihmal ve istismarını Önleme Derneği  Gençlik Kolları’nda gönüllü eğitmen olarak çalışmıştır. Kavaz,  şu anda Sidestreets’de  kültürel  ve eğitsel etkinlikler asistan koordinatörü olarak çalışmaktadır.

Sidestreets’in Danışma Kurulu

Rana Zincir Celal, lisans eğitimini 1997’de ABD’nin New York kentindeki Columbia Üniversitesi’nin Siyasal Bilimler ve Ekonomi bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise 1998’de İngiltere’nin Londra kentindeki London School of Economics’de Kalkınma Araştırmaları bölümünde, tamamladı. Anadolu Kültür’ün kültürel politikalar ve Türkiye ile Kafkaslar –özellikle Gürcistan, Azerbeycan ve Ermenistan – arasındaki sanat işbirliğine dair girişimlerine danışmanlık yapmıştır. Celal, Türk-Yunan Forum’un üyesi olarak Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs arasındaki ilişkileri geliştirmek için yapılan çalışmalara katkı koymaktadır. Celal, ayrıca birçok “conflict resolution” projelerinde koordinatör olarak çalışmıştır.

Emin Çizenel, lisans ve master programlarını İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde (1974) tamamlamıştır. Profesyonel yaşamında sıklıkla geziler, araştırmalar yapmakla birlikte, konuk sanatçı programları içerisinde Türkiye, Viyana ve Fulbright burslusu olarak New York’da sanat çalışmalarını gerçekleştirmiştir. 1970’den itibaren bir çok sergi ve bienale katılan sanatçı, 20’den fazla kişisel sergisini ve grup sergilerini Kıbrıs, İngiltere, Türkiye, İsveç, Avusturya, Yunanistan, Lüxemburg ve ABD’de açmıştır. Sanatçı birçok bölgesel ve uluslararası ödülün de sahibidir.

Gül İnanç, 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin Tarih bölümünden mezun olduktan sonra İzmir’deki Dokuz Eylül Universitesi’nde Tarih üzerine master ve doktorasını tamamladı (1999). Daha sonra 2000-2001 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim görevlisi olarak bulundu. Dr. İnanç ayrıca 2007 yılında Princeton ve Georgetown’da konuk araştırmacı olarak bulunmuştur. Dr. İnanç, Boğaziçi Üniversitesi ve Kıbrıs Üniversitesi’nde dersler vermiştir. Halen DAÜ’de Tarih bölümünde yardımcı doçent olarak çalışan Dr. İnanç’ın bölgesel tarih ve diplomasi üzerine yazılmış bir çok makalesi ve kitabı bulunmaktadır.

Michael J. K. Walsh İngiltere’nin Leicester Politeknik (De Montfort Üniversitesi) Üniversitesi’nin Sanat Tarihi, Dizayn ve Mimarlık bölümünden 1989 yılında mezun olmuştur. 1991’de İskoçya’da St. Andrews Üniversitesi’nde masterini yapmış, 1994 yılında ise Cambridge Trinity Hall’de tarih üzerine pedogoji programını tamamlayarak 1998 yılında Atina’da bulunan Açık Öğretim Üniversitesi’nde Çağdaş Tarih üzerine ikinci bir lisans eğitimi daha görmüştür. Dr. Walsh, 2001 yılında İngilterenin York Üniversitesi’nde sanat tarihi üzerine doktorasını tamamlamıştır. Şu anda Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünde doçent olarak görev yapmaktadır. Dr. Walsh aynı zamanda modernist sanat alanında birçok akademik makalenin ve kitabın da yazarıdır. Dr. Walsh (FRSA), 2007 yılında Mağusa şehrinin Dünya Anıtlar Fonu tarafından, Dünya Anıtlar Listesine alınmasını da sağlamıştır.